BLOG
 

 

Kur mācīties fotografēt ?

Daudzi jautā kur es mācījos vai kur un kādas Latvijā mācību iestādēs ir iespējams apgūt fotografēšanu. Par prieku Latvijā ir vairākas vietas kur apgūt foto amatu un daudzi foto kursi, kur pilnveidoties un attīstīt savas zināšanas.
 

Ievads

Diemžēl Latvijā pagaidām nav augstākās izglītības fotografēšanas, jo fotografēšana un fotogrāfs ir "pabāzts" zem citas mācību programmas, un augstākā izglītība fotografēšana pagaidām nav pieejama, bet ceru ka ar laiku viss labosies. Latvijā pagaidām ir 2 vietas, kur izsniedz kaut cik sakarīgu "papīrīti" un ļoti daudzi kursi. Šis sakarīgais papīrītis ir Latvijas Izglītības Ministrijas Profesionālās kvalifikācijas apliecība, kurā tev tiek piešķirta kvalifikācija atbilstoši otrajam profesionalās kvalifikācijas līmenim. Šis ir vienīgais papīrītis, kurā ierakstīts, ka esi ieguvis kvalifikāciju profesijā fotogrāfs. Šādu apliecību Latvijā izsniedz Birutas Mageles stilistu skola un Rīgas 34. Arodvidusskola. Šāda veida kursos es iesaku apmeklēt tiem, kas grib nopietni nodarboties ar fotografēšanu, jo tie ir viss ietilpīgākie pēc informācijas. Pārējos kursos Jūs saņemsiet tikai papīrīti, ka esat noklausījušies konkrēto kursu. Uz šādiem kursiem ir vērts iet, lai saņemtu bāzes zināšanas vai papildinātu esošās.

 

Fotoskolas

Fotoskolas ir vērts apmeklēt tiem, kas grib nopietni savu profesiju saistīt ar fotografēšanu un grib iegūt dokumentu, kas apliecina par to, ka esi fotogrāfs.

Birutas Mageles Stilistu Skola

Fotoskola.lv jeb Birutas Mageles Stilistu Skola gatavo fotogrāfus no pašiem pamatiem. Apmācības ilgums ir 18 mēneši un var nākt jau pēc 9. klases beigšanas. Apmācības laikā skolniekiem ir pieejama fotostudija un digitālais fotoaparāts. Lielākais apmācību plus, ka visa kursa garumā apmāca dažādi fotogrāfi, kas māca tieši konkrēto tēmu, kurā fotogrāfs ir stiprs. Piemērām, pie Oļega Zernova vairākus mēnešus ir iespēja apmācīties strādāt studijā un dažreiz noveicās pat piedalīties kā vērotājam žurnālu un reklāmu bildēšanā. Apmācības ir 3 reizes nedēļā vakaros no 18-21. Kursa beigās ir jānoliek ieskaite un jāuzbildē kursu beigšanas darbs un tas jāaizstāv, pēc kura saņem Latvijas Izglītības Ministrijas Profesionālās kvalifikācijas apliecību. Pie mīnusiem var pieskaitīt dārga mācīšanās un 18 mēneši apmācības programma. Bet no savas pieredzes varu teikt, jo kursi ir ilgāki, jo vairāk tie dos informācijas un pieredzes ziņā. Papildus informāciju var iegūt www.fotoskola.lv.

Rīgas 34. Arodvidusskola

Rīgas 34. Arodvidusskolā jau 35 gadus māca Imants Adlers un dažādi citi lektori. Lielākā atšķirība no pārējām apmācību vietām ir tāda, ka apmācības ir par brīvu, ir pat iespēja dabūt stipendiju. Apmācības ilgums 6 mēneši. Diemžēl atsauksmes nav iepriecinošas, bet tas tik liecina, ka cilvēki, kas dodas turp mācīties nav pārāk motivēti, jo ja gribi iemācīties, ir jāmācās, nevis jāgaida, kad Tevi iebaros ar vajadzīgo informāciju. Diemžēl ir dzirdēts, ka pēc šīs arodskolas beigšanas skolnieki, kaut arī apmeklējuši apmācības foto studijā, nemāk likt gaismas, jo to dara viņu vietā pasniedzējs. Nodarbības 2 reizes nedēļā no 9-12. Pozitīva lieta, ka gribētājiem nepārtraukti dod iespēju bildēt pasākumus un citas lietas. 3 mēneši ir prakse. Labākajiem studentiem skola atrod, kur praktizēties, bet pārējiem jāatrod pašiem kur iegūt praksi un atsauksmes, bez kurām skolu beigt nedrīkst. Apmācību beigās jānokārto teorētiskais eksāmens un studijā 15 minūšu laikā notiek portreta bildēšana. Pēc veiksmīgām pārbaudēm skolnieks saņem Latvijas Izglītības Ministrijas Profesionālās kvalifikācijas apliecību. Papildus informāciju var iegūt www.r34avskola.lv.

 

Foto kursi

Foto kursus ir vērts apmeklēt tiem, kas grib pilnveidot savas zināšanas noteiktā fotografēšanas žanrā vai iegūt bāzes zināšanas. Foto kursus iesaku apmeklēt tiem, kuriem fotografēšana ir hobijs, un grib iegūt papildus zināšanas, lai celtu savu līmeni. Izvēloties foto kursus iesaku pievērst uzmanību kopējam ilgumam, no savas pieredzes varu pateikt, jo kursi ir ilgāki, jo vairāk tie Jums dos. Vēl iesaku kursus izvēlēties balstoties uz atsauksmēm un paša skolotāja foto darba līmeņiem. Man pašam negribētos iet mācīties pie meistara, kura darbi mani neuzrunā. Tad ar laiku var zust motivācija un spars mācīties. Un atcerieties, ka "papīrītis" ko izsniedz foto kursi nebūs derīgs kā oficiāls izglītības dokuments.

Foto Klubs Rīga

Foto klubs "Rīga" ir viens no vecākajiem Latvijā foto klubiem ar savu vēsturi. Diemžēl tas vairs nav tik aktīvs kā agrāk, bet kluba vadītāja Eiženija Freimane rīko foto kursus ik pa laikam. Foto klubs atrodas VEF Kultūras pilī. Pārsvarā kursi ir vairāku mēnešu garumā, kursus vada viens pasniedzējs. Lieliska iespēja iegūt bāzes zināšanas neiztērējot lielu naudu. Papildus informāciju var iegūt zvanot Ženijai pa tel.: 29239410.

Fotoakadēmija

Fotoakadēmija ir kursi ar dažādām programmām gan iesācējiem, gan pieredzējušiem fotogrāfiem. Pateicoties lielam pasniedzēju lokam ir iespēja iegūt virspusēju informāciju daudzās nozarēs. Izvēloties iesācēju kursu Jūs iegūsiet padziļinātu informāciju par foto pamatiem. Fotoakadēmija ir pa laikam rīko interesantus plenērus, meistarklases un izstādes. Pie mīnusiem var pieskaitīt tikai augsto cenu. Papildus informāciju var iegūt www.fotoakademija.lv

Grigorija Aleksikova kursi

Ja krievu valoda nav šķērslis un "papīrītis" nav svarīgs, bet gribas iegūt zināšanas, tad iesaku griezties pie fotogrāfa Grigorija Aleksikova. Kopējais kurss sastāv no 3 daļām, kuru kopējais ilgums ir ~18 mēneši, bet nav obligāti iziet visas trīs daļas. Lielākā atšķirība no citiem kursiem, ka pasniedzējs lieliski prot mācīt un izskaidrot. Pie mīnusiem var pieskaitīt to, ka pasniedzējs tiešām saka par darbiem to ko domā, un ne katrs to var izturēt :). Varu piebilst to ka es no sākuma grupas biju vienīgais, kas noturējās līdz galam. Tieši šis fotogrāfs man deva viss vairāk foto izglītības ziņā.

Fotokursi

Apmācības rīko vairāki vecmeistariem. Lieliska vieta iegūt bāzes zināšanas. Papildus informācija www.fotokursi.lv.

Citi

Dāzādi linki, kas saistīti ar foto apmācībām, kursiem un pasākumiem saistītiem ar foto:
Labi datorkursi un Photoshop kursi www.datorkursi.lv
RVR foto klubs www.rvr-foto.lv
Katru gadu interesanti plenēri www.anna-maria.lv
Starptautisko fotogrāfijas vasaras skolu www.photoschool.lv
Bendika kursi www.bendiks.lv
Kursi pie fotogrāfa www.portreti.lv
Linki http://latfoto.lv/saites/20-fotokursi.html
 

 

Nobeigums

Var protams mācīties no grāmatām un lielās informācijas gūzmas, bet tas pat blakus nestāv ko var dot īsts pasniedzējs.
Nobeigumā gribētos pateikt, lai ietu mācīties jābūt dzinulim, kas velk apgūt visu neapgūto, jo pretējā gadījumā Jūs lieki iztērēsiet savu un citu cilvēku laiku un naudu. Pats esmu veltījis ~3 gadus foto izglītībai un 80% no visiem redzētajiem  kolēģiem-skolniekiem, kas mācījās ar mani tā ir bijusi tikai īsa aizraušanās, tāpēc ir jāsaprot, vai Jūs gribat saistīt savu nodarbi ar fotografēšanu, vai tikai tas ir hobijs. Ja tas ir hobijs, tad vairāku mēnešu foto kursi būs tieši priekš Jums, bet ja fotografēšana ir jūs pilnībā apēdusi, tad ir vērts padomāt par kādu no foto skolām vai pat mācībām ārzemēs.


Komentāri

25.Suns  2015-07-14 09:38:45
Grigorija Aleksikova kursi???kur atrodama plaāāka informācija? koordinātes, kontakti? Paldies!
24.Anabella  2015-05-06 13:06:11
Ðogad pirmo gadu laikam Liepājas Universitātē ir Fotomākslas bakalaura programma.
23.andrejs  2015-04-29 18:59:50
Birutas Mageles Stilistu Skola salīdzinot ar Rīgas 34. Arodvidusskola vienīgā dod beigās IES International Edutaion Society London Photographer 2 level (one and half years studies). tas noder tiem, kas gribees studeet vai stradaat aarzemees.
22.Jana  2013-12-09 16:22:17
21.Deivids  2012-10-17 20:29:17
Ļoti cilvēcīgi ir kursi pie fotogrāfa Kaspara Teilāna. Ja nemaldos viņā darbojas Alises Rozes mācību centrā. Pirms tam iesāku mācības arī citos kursos, bet tur pasniedzējam bija snobiska attieksme, bet Kaspars ar mums runāja kā līdzīgs pret līdzīgu. Tādā cilvēku valodā. Bet katram jau savs.
20.Mazaa  2011-10-08 21:55:16
http://www.typingstudy.com/
19.viencmuzikanc  2010-10-26 00:11:23
to kesha - kultūras koledžā var iegūt izglītību "kultūras menedžeris ar specializācuju fotogrāfijā" foto tikai C blokā...
18.andreart  2010-03-17 20:13:41
Daži linki atrasti par Grigoriju
http://archija.info/index.php/tag/grigorijs-aleksikovs
http://www.photofinish.lv/blog/archives/2009/09/post-70.html
http://www.photofinish.lv/groups/grial/2010/01/post-8.html
17.kesha  2008-08-27 20:13:41
Tagad jau 2tro gadu startee Latvijas kulturas koledza kur tu vari ieguut pirma limena augstako foto joma.
16.krist  2008-08-11 22:17:46
bet es skatos, ka 34. vidusskola māca gadu, nevis 6 mēneāus.. vai arī tas ir kaut kas cits, ko skatos?
un tas pats jautājums - cik ir "dārgi" :)
15.cukursveg  2008-07-28 00:45:11
jā,es arī gribētu zināt,kas ir jāsaprot ar terminu ''dārga mācīāanās'' ...
14.Katja  2008-07-22 17:16:42
paldies par informāciju! ;)
13.A  2008-06-01 17:00:46
"dārga mācīāanās " Cik tas ir latos? ;D
12.uldis519591  2008-05-30 20:45:09
Liels paldies par info- cerams noderēs !!!!!
11.Sedlins  2008-05-29 11:51:36
Labs! :)
10.andreart  2008-05-28 10:14:21
to lala : ir iespeeja pietiekties brivpraatiigi par gramatisko kļūdu labotāju. diemžēl tā ir ka latvieāu valoda nav mana stiprā puse un raksti top naktīs kad jau jāiet gulēt :)
9.arturso  2008-05-27 23:20:29
Liels paldies :) bus ko pameklēt savām vajadzībām piemērotu ;)
8.Inta  2008-05-27 18:27:40
Vēll tak ir tas Tehniskais nams, kur āitā Guna Andersona (ja nemaldos) pasniedz. bet grantu nepieminēt grēks, vinā ir veterāns salīdzinot ar visiem pārējiem, māca jau gandrīz 20 gadus! Un vēl ir vasaras nometne - photoschool.lv Ludzā!
7.lala  2008-05-27 14:20:38
gramatika visnotaļ graujoāa, bet paldies par info :)
6.arnis.k  2008-05-27 11:34:01
Paldies ka āo visu uzrakstīji !!! Lai Tev arī turpmāk, būtu pietiekoāi daudz laika labām lietām. Lai veicas !!!
5.asteszvaigzne  2008-05-27 10:22:55
Grigorija Aleksikova kursi???kur atrodama plaāāka informācija? koordinātes, kontakti? Paldies!
4.Gundars  2008-05-27 09:36:36
Paldies! Ļoti noderīga informācija!
3.Selivanoff  2008-05-27 03:11:36
Andrejs Grants. Lv melnbaltā foto vecmeistars. Annas tehniskās jaunrades namā. Pārsvarā uzsvars uz filmu, attīstīāanu un ar tie saistītiem procesiem. Mēneāa maksa ja nemaldos bija 35Ls.
2.Martins  2008-05-27 01:46:34
Paldies, ka atradi laiku shim raxtam:) Ljoti nodereeja:))
1.Billy  2008-05-27 01:31:36
Paldies, gaidīju āo te tavu rakstu! :)
 

Vards*
Epasts* (epasts netiks publicēts)
Mājaslapa
Komentārs*
Komentāros linki ir neatļauti
Cik ir tr�s saskait�t kop� ar �etri = * (ar vārdiem)
* Obligātie lauki

 

 
  Copyright Andrejs Zavadskis©
Bez autora atļaujas pārpublicēt aizliegts


0.05694317817688

2022-11-06 10:50:26

 

0.0043959617614746