BLOG
 

 

Samsung nx30

Manā rokās testam nonāca Samsung NX30. Apskatīsim ar ko Samsungs ir mūs pārsteidzis un iepriecinājis kā fotokameru ražotājs.

NX30

    Manās rokās testam nonāca samsung NX30 (~750€ ar kit objektīvu). Kā jau minēju savā rakstā http://blog.andreart.net/raksti/fotokameras_izvele.php , galvenais un svarīgākais fotokameras kvalitātes rādītājs ir sensora fiziskais izmērs, un tikai tad nāk optika, megapikseļi un viss parējais. Un Samsung NX30 iekrīt tautā devētājā “Crop” kategorijā, kur sensora izmērs ir 23.5 x 15.7 mm, tas nozīmē kā +/- 2 gadu robežās fotokameras ar tādu pašu sensora izmēru dos vienādu bildes attēlu (ar vienlīdzīgu optiku. Samsung nx30 manā skatījumā ir kaut kas pa vidu starp advancētu kompaktkameru (pseido spoguļkameru) un iesācēju spoguļkameru. Tā ir uzbūvēta gandrīz kā spoguļkamera, tikai tai nav spoguļmehānisms. Ko tas dod ? Fotokamera ir klusāka, mazāka, vieglāka, ražotājs var vieglāk panākt kameras ātrdarbību, bet kā mīnuss ir skatu meklētājs, kurā ieskatoties Jūs īstenībā skatīsieties mazas izšķirtspējas ekrānā, kas, manuprāt, ir kā parodija par skatu meklētāju. Ko tas fiziski izmaina? Normālas spoguļkameras skatu meklētājā Jūs redzēsiet caur spoguli viens pret vienu to pašu attēlu dabīgajā sajūtā, kas tiks noknipsēts. Tas dod fotogrāfam iespēju saprast vai autofokus nav nokļūdījies, jo caur mazas izsķirstpējas ekrānu skatu meklētājā tas nav iespējas vai ļoti grūti izdarāms. Pieliekot citu zīmolu objektīvu (piemēram, manuālos vecos objektīvus) ar adapteri (pāreju), ir diezgan grūti caur skatu meklētājā novērtēt asumu. Tas lūk ir viens būtisks šīs kameras mīnuss, ja to lietos zinātkārs lietotājs. Visdrīzāk parastais lietotājs skatumeklētāju neizmatos vispār. Rodas jautājums kapēc tas tur ir iebūvēts ?
 

Objektivi


    Nākamais fotokameras kvalitātes rādītājs ir optika. Šobrīd tirgū Samsung zīmolam ir piejami 11 objektīvi  , no kurām 4 nonāca manās rokās testam: 2 zoom objektīvi, jeb tādas kuras var “pievilkt” un “attālināt” attēlu, un 2 fiksētie objektīvi.
Salīdzinājumam, Samyang Optics ražotājs (Bower, Rokinon, Walimex) piedāvā 5 manuālas (automātiski nefokusējās) lēcas ar NX-bajoneti. Atgādinu, ka fiksētie objektīvi būs vienmēr pārāki kvalitātē par zoom objektīviem, bet “pietuvināt” un “attālināt” nāksies ar kājiņām :). Esmu patīkami pārsteigts, ka gandrīz visas Samsung zoom lēcas ir ar OIS, jeb bilžu stabilizācijas sistēmu, kas ļauj uzņemt asākas bildes grūtākos apstākļos.

    Samsung 18-55mm f/3.5-5.6 OIS Lens (~180€) ir kits objektīvs, jeb objektīvs kurš nāk līdzi kamerai. Pārsvarā šie objektīvi ir kompromiss starp cenu, kvalitāti un pielietojumu, jeb ražotājs uzražo pēc iespējas lētāku universālu objektīvu, kas apmierinās iesācējus gan kvalitātē, gan pielietojumā. Salīdzinot ar citu ražotāju, kit objektīviem kvalitāte ir ļoti tuva pārējiem ražotājiem, Samsungs mani nav iepriecinājis ar šī objektīva kvalitāti, cerēju ka varbūt būs labāks par standarta kit objektīviem. Tas iekļāvās mērvienībā “kā visi” negribēdams izcelties. Īstenībā Samsung zīmolam lēcas ražo Korejiešu OPTRON-TEC uzņēmums, par kuru vispār neesmu dzirdējis.
 

    Samsung 18-200mm f/3.5-6.3 ED OIS Lens (~630€) ir tā saucaimais tūrisma objektīvs, jo tas sevī ietver ļoti lielu “zūmejamo” diapazonu. Ar šo lēcu var nobildēt gan arhitektūras celtni no tuvuma, gan ļoti lielā tālumā kādu objektu. Ļoti ērta, paliela lēca visiem dzīves mērķiem, bet vienīgi jāziedo uz bilžu kvalitāti. Jo lielāks “zūmējamais” diapazons lēcai, jo dārgāk un grūtāk ražotājam to padarīt kvalitatīvu. Ar šo un iepriekšējo lēcu bildēsies viegli ārā labos gaismas apstākļos. Tikko būsiet telpās vai āra gaisma būs mazāka (saulriets, saulēkts, stiprs lietus, pievakara gaisma) tā būs grūtāk uzbildēt, jo šīs lēcas tautā tiek dēvētas par “tumšajām” dēļ gaismas caurlaidības. Razotājs ir parūpējies par OIS, kas nedaudz atvieglos sutiāciju, bet ne atrisinās.

    Samsung - 30mm f/2.0 NX Pancake Lens (~260€), šī ir mana mīļākā lēca. Pēdējā laikā braucot ceļojumos, ejot pa ielu man vienmēr līdzi ir 35mm 1.4 obektīvs. Var teikt šis ir mans mīļākais diapazons, jo tajā var iekļaut gan cilvēkus, gan portretus, gan dabas un pilsētas daļu. Es teiktu ļoti ērts streetart fotogrāfijai, reportāžai, sliktiem gaismas apstākļiem. Šī ir tā lēca kas dod ļoti labu kvalitāti un iespēju fotografēt sliktos gaismas apstākļos un pat tumsā no rokas (jābūt kaut cik prasmīgām rokām). Šo lēcu dēvē pa “gaišo”.


    Samsung - 60mm f/2.8 Macro ED OIS SSA Lens (~500€) ir macro objektīvs, domāts pārsvarā puķu un kukaiņu mīļotājiem, bet ļoti labi noder portretiem. Īsāk sakot visam, ko Jūs gribēsiet pietuvināt tuvāk attēlā. Palīkami pāsteidz OIS klātbūtne un optiskā kvalitāte, kā jau tas piemīt fiksētiem objektīviem.
No visām testam iedotām lēcām es mīlu fiksētos. Mans ideālais komplekts būtu 3 fiksētie objektīvi. Platajiem kadriem jeb dabas un pilsētas skatiem Samsung 16mm f/2.8, dzīvajiem kadriem ar cilvēkiem, Samsung 30mm f/2, bet Samsung 85mm f/1.4 portretiem un “tālajiem” kadriem. Esmu fiksu piekritējs, jo tie dod daudz labāku bilžu attēlu kā zūmi, un zūmu gaismas spēja jeb nespēja ierobežo manas radošās vēlmes un kvalitātes prasības. Bet nu tas esmu es. Iepējams, ka cilvēks, krš ir tikai sācis kameru iepazīt, var vēl nesaprast šāda komplekta priekšrocības.


    Samsung NX30 ir ērta, maza un forša kamera ar daudz vairāk fīčām, kā iesācēju spoguļkameras. Tai ir iespēja ar WIFI palīdzību nosūtīt bildes datoram, planšetei vai telefonam. Atlokāms ekrāns ļauj fotografēt ērtāk no dažādiem skatpunktiem. Skārienjūtīgs ekrāns ļaus pat ar degunu pārslēgties starp fotografēsanas režīmiem :) Īsāk sakot, ar fīčām bagāta foto kamera, kas dod labu bilžu kvalitāti, klusa, viegla, ērta, ar maināmiem labiem objektīviem.
 

    Tagad parunāsim par tām lietām kas man nepatīk. Autofokusa precizitāte un ātrums mani neapmierina. Bija vairākas situācijas uz ielas, kad ieraudzīju foršu kadru, paķēru kameru, bet kamēr to ieslēdzu, nofokusēju, kadrs jau pazuda. Ātra notikuma gaita kamerai ir ļoti svarīga. Otrs būtiskais mīnuss ir objektīvu tirgus trūkums. Šobrīd lietoto objektīvu neesamība. Samungs ir diezgan jauns šajā lauciņā un optikas izvēle pagaidām ir ļoti maza. Lietotuts objektīvus nopirkt Latvijā ir gandrīz neiespējami.
Ja salīdzina konkurentus šajā cenu kategorijā, tad secinu, ka citiem ražotājiem spoguļkameras jau sāk parādīties ar minimālu laika apstākļu aizsardzību (weather sealed). Weather sealed nozīmē ka mazā lietū, pie ūdenskrituma vai mitruma kamera ir “nedaudz” pasargāta. Samsungam šādas minimālas aizsardzības diemžēl nav. Pārsteidza auto fokusa piegaismošanas lampiņa (lampiņa, kas piegaismo tumšos laika apstākļos, lai fokuss būtu precīzs). Ir redzētas baltas, sarkanas, bet Samsungam ir zaļā! Pie iepriekš minētājām krāsām cilveki ir pieraduši, bet zaļa lampiņa rada pārlieku lieku uzmanību no cilvēkiem kurus bildē, it īpaši ja gribi nobildēt nemanot nepazīstamu cilvēku, tad zaļā gaismiņa Tevi nodos!


    Kopumā Samung NX30 uzvedas līdzīgi kā konkurentu kameras un bilžu kvalitāte ir ļoti tuva vai pat vienlīdzīga bez kādiem pārsteigumiem. Kameru ieteiktu pirkt tiem, kuriem nepatīk spoguļkameras izmērs un skaļā skaņa, kaut arī bezspoguļu klasē ir arī mazākas kameras, bet ne tik ērtas rokai. Paliek vēl jautājums par Samsung kameru un objektīvu servisu Latvijā. Cik tas ir labs ? Vai ir alternatīvas, kad beidzas garantija? Uz šiem jautājumiem no Samsunga nav atbildes. Kopumā kameru vērtēju ar atzīmi 7.

PLUSI

APS-C sensor
Kluss, viegls, nosacīti maziņš
Mazas un vieglas lēcas ar IOS
Intuitīvs un viegli saprotams
9 kadri sekundē
WiFi Share
Ērta

MĪNUSI

Samsung zīmola mazpazīstamība fotogrāfu rindās
Neatbalsta ārējo zibspuldzi
Nav minimālas aizsardzības pret ārējiem apstākļiem
Iebremzē ekrāns sliktos gaismas apstākļos
Cena

 


Komentāri

1.Ilze  2014-08-21 19:15:58
Paldies, Andrej, tiesam nezinaju, ka Samsung razo labas kameras.
 

Vards*
Epasts* (epasts netiks publicēts)
Mājaslapa
Komentārs*
Komentāros linki ir neatļauti
Cik ir nulle saskait�t kop� ar viens = * (ar vārdiem)
* Obligātie lauki

 

 
  Copyright Andrejs Zavadskis©
Bez autora atļaujas pārpublicēt aizliegts


0.0042819976806641

2022-11-06 10:30:58

 

0.00062108039855957